Danışmanlarımız

Tülin ÇALHAN

İş hayatına, İnsan Kaynakları Danışmanlık firmasında Uzman olarak başlayan Tülin Çalhan; 1996-2008 yılları arasında Bankacılık-Finans, Kargo-Lojistik sektörlerinde, farklı şirketlerde tüm İnsan Kaynakları süreçlerinden sorumlu Yönetici(HR Head) pozisyonlarında görevler alarak kariyerine devam etmiştir. 2008 yılı sonlarında yeniden Danışmanlık sektörüne dönerek, İş Bankası Değişim Yönetimi Projesinde Değerlendirici/Danışman olarak yer almış ve yine aynı dönemde "Arche İnsan Kaynakları ve Yönetim Danışmanlığı Ltd. Şti"ni kurmuştur. Tüm İnsan Kaynakları süreçlerinin kurulması, yeniden yapılandırılması ve Değerlendirme Merkezi Sistemlerinin kurgulanması, Yetenek Yönetimi alanlarında pek çok projeye liderlik etmiştir. İstatistik ve İşletme Yönetimi eğitimini, İnsan Kaynakları alanında iş deneyimleri ile birleştiren Sn.Çalhan’ın,  yetkinlik ölçümlemeleri ve testleri konularında da projeleri ve çalışmaları mevcuttur. Halen Arche İnsan Kaynakları’nın Kurucusu ve Genel Müdürü olan Çalhan, Stratejik İnsan Kaynakları projelerine de liderlik etmeye devam etmektedir.

 

Bedri Sinan ERGUN

İş Hayatına 1998 yılında BDO Denet’de Denetim Uzmanı olarak başlayan Bedri Sinan Ergun, İçdaş Demir Çelik, Taç Linen's ve Taç Perde, Ak-Al Tekstil (Romanya) olmak üzere pek çok şirkette Bütçe, Maliyet ve Yönetim Raporlama Sistemlerinin tasarlanmasında ve SAP/ORACLE gibi ERP Projelerinde Yönetim Danışmanı olarak görev almıştır. 2005 yılında Vakko Holding bünyesine katılan Sn. Ergun, 2012-2016 yılları arasında The Power Group CFO’su olarak görevine devam etmiştir. İşletme eğitimini, finans alanındaki bilgi ve birikimi ile birleştiren Sn.Ergun, Yönetim ve Finansal Danışman, İnterim CFO olarak da görev yapabilmektedir. Arche İnsan Kaynakları Yönetici Ortağı da olan Ergun; organizasyonel yapılanma projeleri, değerlendirme/gelişim merkezi uygulamalarında da Proje Lideri olarak da görev almaktadır.

Derya YILDIZ

Endüstriyel İlişkiler ve Çalışma Ekonomisi eğitimi alırken 1998  yılında THY başlayan Derya Yıldız daha sonra Avea da uzman olarak iş hayatına devam  etmiştir. 2000 yılından itibaren Şen Piliç ve Yurtiçi Kargo şirketlerinde Bölge İnsan Kaynakları süreçlerinden sorumlu İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak görev almıştır. Bu arada okul öncesi eğitim alanında kendi eğitim kurumu açarak farklı bir bakış açısı ile girişimcilik deneyimi de edinmiştir.  Çalışma hayatı boyunca, İnsan Kaynakları Fonksiyonlarının tüm süreçlerinde ve projelerinde yer alan Yıldız, 2014 yılından bu yana Arche İnsan Kaynaklarında özellikle Seçme-Yerleştirme Projeleri, Performans Sistemi Kurguları, Değerlendirme Merkezi Uygulamaları, İş Değerleme ve Görev Tanımları çalışmaları, Eğitim İhtiyaç Analizlerinin yapılandırılması konularında, "proje bazlı" Kıdemli İnsan Kaynakları Danışmanı ve Proje Lideri olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda EKOM Elekt.San. İK yöneticiliğini de sürdüren Yıldız, İnsan Kaynakları alanında Eğitimler de hazırlayarak sunmaktadır.

Sanem ÇELİKEL

İtalyan Lisesi ve İ.Ü Biyoloji bölümü mezunu olan Sanem Çelikel, iş hayatına 2000 yılında Roche Türkiye’de Satış Danışmanı olarak başlamış, aynı şirkette Kıdemli Eğitim Uzmanı, Eğitim ve Yetenek Yönetimi Müdürü olarak, 2014 yılına kadar çeşitli görev ve projelerde yer alarak devam etmiştir. 2015 yılından bu yana iş hayatına İnsan Kaynakları Projeleri ve Değerlendirme Merkezi Uygulamalarında kıdemli danışman ve Eğitimci olarak devam etmektedir. Özellikle İlaç Sektöründeki bilgi ve iş deneyimi sayesinde sektörel yetenek yönetimi projeleri ve değerlendirmelere yönelik gelişim planlama konusunda önemli çalışmaları vardır. Sn.Çelikel, Koçluk ve Mentorluk eğitimlerinin yanı sıra Durumsal Liderlik konularında hazırladığı programları da bulunmaktadır. Arche İnsan Kaynaklarına, özellikle Değerlendirme Merkezi Uygulamaları'nda Kıdemli Danışman ve Proje Lideri olarak destek veren Sn.Çelikel, Liderlik eğitim programlarının hazırlanması ve yetenek yönetimi programlarının dizayn edilmesi projelerinde de yer almaktadır.

Erol GÜRÇAĞAN

İş hayatına, 1995 yılında Unilever İnsan Kaynakları’nda başlayan Gürçağan, daha sonra 2010 yılına kadar Sabancı Grubu Adana’da bulunan Exxa, Bossa ve Temsa’da İnsan Kaynakları ve İdari İşler Müdürü olarak görev almıştır. 2010 yılında benzer görevle Toyota’ya geçen Gürçağan, 2014-2016 yılları arasında da Brisa’da görev almıştır. 2017 den itibaren Hayat Kimya Mersin ve Kocaeli Tesislerinden sorumlu İnsan Kaynakları Müdürü, 2020 yılında ise Tat Çelik’te İnsan Kaynakları Direktörü olarak görev yapmıştır.
2021 yılı başından itibaren ise Arche İnsan Kaynaklarında, özellikle Seçme&Yerleştirme ve Gelişim Merkezi Projelerinde Kıdemli Danışman ve Proje Sorumlusu olarak görev almaktadır.
 

Ebru ALTAN

İş hayatına 2000 yılında Yurtiçi Kargo’da İnsan Kaynakları Bölge Yöneticisi olarak başlayan Ebru Altan, RGS Group, MNG Kargo ve Mertur Taşımacılık firmalarında hem İnsan Kaynakları süreçlerinin sorumluluğunu almış hem de Eğitim Müdürlüğü görevini yürütmüştür. Turizm ve Otel İşletmeciliği mezunu olan Altan, görev yaptığı şirketlerde İnsan Kaynakları Fonksiyonlarının tüm süreçlerinde yer almakla birlikte Eğitim ve Özlük süreçlerinde de uzmanlık sahibidir. Arche İnsan Kaynaklarında İK Denetim, Ücretlendirme ve Özlük süreci  danışmanlığının yanı sıra Seçme Yerleştirme ve Değerlendirme Merkezi projeleri başta olmak üzere çeşitli İnsan Kaynakları projelerinde "proje bazlı" Danışman olarak yer almaktadır.

Figen YALÇINKAYA

İş hayatına 1988 yılında Pamukbank’da başlayan Figen Yalçınkaya; 1991’de Devir Factoring şirketinin, 1993 yılında Banka Turko Romana’nın kuruluş çalışmalarında bulunmuş ve Bankanın operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi görevlerini üstlenmiştir. 2007-2009 yıllarında İş Bankası Müşteri Odaklı Dönüşüm Projesinde Değerlendirme Merkezi Uygulamalarında Danışman olarak görev almıştır. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (ODTÜ) eğitimi alan Yalcınkaya, farklı sektörlerde pek çok  firmada işe alım, değerlendirme merkezi uygulamaları ve ölçümleme projelerinde kıdemli danışman/proje lideri olarak görev almıştır. 2014 yılından bu yana Arche İnsan Kaynaklarında özellikle Değerlendirme Merkezi Uygulamaları'nda Kıdemli Danışman olarak "proje bazlı" destek vermekte, aynı zamanda Kişisel Gelişim, Liderlik ve Koçluk Eğitimleri de vermektedir. İyi derecede ingilizce bilgisine sahip Sn.Yalçınkaya astroloji ile de yakından ilgilenmekte olup bu konuda araştırmalar yapma, kişisel haritalama özel ilgi alanlarındandır.

Ferda ÖZCAN

İş hayatına, İşletme eğitimi alırken 2000 yılında başlayan Ferda Özcan, Özdilek AVM-Tekstil, Politeks Tekstil şirketlerinde İnsan Kaynakları ve Özlük Uzmanı olarak görev yapmıştır. 2006-2016 yılları arasında Yurtiçi Kargo’da Bölge İnsan Kaynakları süreçlerinden sorumlu İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak görevine devam etmiş olan Sn.Özcan, İnsan Kaynakları süreçlerinin yanı sıra Özlük ve Bordrolama süreçlerinde de uzmanlık sahibidir.  2017 yılından bu yana Arche İnsan Kaynaklarında, özellikle İnsan Kaynakları Özlük Teşvik Denetimleri proje sorumlusu ve Değerlendirme Merkezi Uygulamaları,  Seçme-Yerleştirme süreçleri konularında "proje bazlı" İnsan Kaynakları Danışmanı olarak yer almaktadır.

Burcu ASLANAĞI

İş hayatına, 1998 de Osmanlı Bankası Hazine Biriminde başlayan Aslanağı, 2001 de Garanti Bankası’nda Satış&Pazarlama Biriminde görevine devam etmiştir. 2007 yılına kadar da Korn Ferry İnt. Seçme&Yerleştirme Danışmanı, 2017 yılı sonuna kadar Garanti Bankasın’nda işe alım ve yetenek yönetimi projelerinden de sorumlu İK Yöneticisi, 2018 de Doğan Online (DOL), Hepsiburada İK Müdürü olarak görev yapmıştır. 2020 yılına kadar yurtdışında olan Aslanağı, işveren markası projeleri, değerlendirme merkezleri uygulamaları ve pek çok seçme yerleştirme projesinde görev alan Aslanağı, 2021 yılı başından bu yana da Arche İnsan Kaynaklarında Yetenek Yönetimi, Gelişim Merkezi Uygulamaları projelerinde Kıdemli Proje Danışmanı ve Ekip Lideri olarak proje bazlı görev yapmaktadır. Burcu Aslanağı iyi derecede ingilizce bilmekte olup, ICC akrediteli koçluk sertifikasına da sahiptir.

Dinemis GÜNGÖR

İş hayatına 2002 yılında Yurtiçi Kargo A.Ş’de Müşteri Hizmetleri Bölümünde başlayan Dinemis Güngör, 2003 ten itibaren İnsan Kaynakları Bölümünde kariyerine devam etmiş ve İnsan Kaynakları Bölümü’nün Seçme ve Yerleştirme, Kariyer Yönetimi, Performans Değerlendirme ve Gelişim Merkezi Uygulamalarında aktif roller üstlenmiştir. Pozitif Grup (Babylon-Rock’n Coke, Efes Pilsen Blues Festival- Akbank Caz Festivali) ve D-Smart ‘da İnsan Kaynakları’nın tüm süreçlerinden sorumlu yönetici olarak çalışmış olan Sn. Güngör 2017 yılından beri farklı sektörlerin (ilaç-perakende-hizmet) Seçme Yerleştirme ve Kariyer Gelişimi Değerlendirme Merkezi Programlarında proje bazlı danışman olarak çalışmaktadır. İşletme Mezunu olan Dinemis Güngör, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nin İnsan Kaynakları ön lisans programları ile de uzmanlığına katkı sağlayacağını düşündüğü programları da tamamlamıştır.

Rabia COŞKUN

Notre Dame De Sion Franssız Kız Lisesi ardından Boğaziçi Ün. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık mezunu olan Coşkun, iş hayatına 1998 yılında Ernst&Young şirketinde İnsan Kaynakları Danışmanı olarak başladı. Sonra sırasıyla Akenerji, Varan Grup ve AXA Sigorta’da İK Departmanlarında çalışmış; işe alım, yetenek yönetimi, İK sistemlerinin kurulması, iç iletişim, işveren markası çalışmalarında deneyim elde etmiştir. 2012-2019 yılları arasında JLL Ülke İnsan Kaynakları Direktörü olarak çalışmış; İcra Kurulu üyesi olarak kültür dönüşümü, değişim yönetimi, stratejik İK yönetimi, Performans Yönetimi, Yetenek/Kariyer Yönetimi vb. sorumluluklar üstlenmiş; MENAT bölgesi Co Lideri olarak da İK Dönüşüm Projesinin ana liderlerinden biri olarak görev yapmıştır. 20 yılı geçen İnsan Kaynakları tecrübesine sahip Coşkun; farklı sektörlerde  liderlik gelişim programları, kültür değişim programları yönetmiş, yönetim kurulları/ yönetici koçluğu da yapmıştır. 2021 yılı başlarından bugüne danışman olarak kariyerine devam etmekte olup, Arche İK ile de proje bazlı kıdemli danışman olarak destek vermektedir. ICF akrediteli Co-Active Koçluk Sertifikası sahibi Rabia Coşkun İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Şule Ceylan UÇAN

İş hayatına 2019 yılında İnsan Kaynakları Danışmanlık firmasında Uzman Yardımcısı olarak başlayan Uçan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler ve yüksek lisansını da İnsan Kaynakları Yönetimi üzerine yapmıştır. İş hayatının ilk dönemlerinde ağırlıklı olarak İş Hukuku, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile ilgili danışmanlık süreçleri başta olmak üzere, insan kaynakları süreçlerine destek vererek devam etmiştir. 2021 yılında firma değişikliği yaparak seçme yerleştirme süreçleri ile birlikte genel insan kaynakları uzmanlığına, belgelendirme kalite yöneticiliğini de ilave etmiş ve bu alanda da deneyim kazanmıştır.  Mayıs 2022 tarihinden itibaren ise, Arche İnsan Kaynakları’nda görev almaya başlamış ve ağırlıklı Değerlendirme Merkezi Uygulamaları ve İnsan Kaynakları Operasyonları ile ilgili projelerde İnsan Kaynakları Uzmanı olarak görev almaya devam etmektedir.

Çiğdem ÇETİN

Psikoloji Eğitimi ve Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı olan Sn.Çetin, 2014-2018 yılları arasında çeşitli kurumlarda Klinik Psikolog olarak görev yapmış ve daha sonra Psikoloji alanındaki deneyimini, İnsan Kaynakları alanıyla birleştirerek, Arche İnsan Kaynaklarında özellikle Seçme-Değerlendirme Projelerinde olmak üzere, Danışman olarak görev almaya başlamıştır. 2020 yılı başından itibaren de; Özellikle Genel Yetenek Testlerinin düzenleme ve uygulanması çalışmaları ve Değerlendirme Merkezi Uygulamalarında da gözlemci/danışman olarak görev yapmış ve 2022 de Omsan Lojistik İnsan Kaynaklarında yeni görevine başlamış olup kişilik envanter testleri ile ilgili Arche İK ekibine de psikolog uzman olarak bilgi desteği vermeye devam etmektedir.

Mr.Caz

Mr.Caz , aralık 2018 doğumlu en genç ekip üyemizdir. Stajyer personel statüsünde görev yapan Caz bey genel tembellik ve uçan her türlü şeyi kovalama konusunda uzmandır. Genellikle günde 18 saat uyur ve diğer zamanlarda da toplantıları ya da ekranları takip eder. Yaş mamaya hiç hayır diyemeyen personelimiz özellikle Felix markayı tercih etmektedir. Konuklarımızla da çok iyi anlaşan Sayın Caz, online veya yüzyüze toplantılarda dinleme ve toplantı ortamında derin uyuma konusunda proje lideri olarak, 2020 yılından bu yana kadromuzda yer almaktadır. İyi derecede kedice bilmekte ve türkçe/ingilizce çağrılara da cevap verebilmektedir.